Bitcoin, prędkość USD oba kraksy – ale cena BTC zareagowała inaczej

Gwałtowna inflacja podaży pieniądza dolara M2 wzbogaca tylko „kantylarzy“, twierdzi Max Keiser, ponieważ jego prędkość jest rekordowo niska.

Jest więcej dolarów niż kiedykolwiek, ale tempo, w jakim poruszają się po gospodarce nigdy nie było tak niskie.

Tak wynikało z własnych statystyk Rezerwy Federalnej z 31 sierpnia, które wykazały, że pomimo rekordowego druku pieniądza nastąpiło załamanie prędkości podaży pieniądza M2.

Wzrost „kantilionerów“
Podaż M2 przekroczyła 18 bilionów dolarów w 2020 r. dzięki środkom przeciwkoronawirusowym, podczas gdy prędkość spadła poniżej 1,125 po raz pierwszy od co najmniej lat 40. ubiegłego wieku.

Ten rok stanowi wyraźny kontrast w stosunku do danych historycznych, przy czym nagła zmienność w obu metrykach jest niepokojąco wyraźna.

Jak donosi Cointelegraph, rekordowo niski poziom sugeruje, że istnieje ogromna płynność, ale ledwie dotyka ona gospodarki.

Jednym z powodów jest to, że dodatkowa gotówka pozostaje w bilansie Fed po jego operacjach, co oznacza, że najbliżej źródła pieniędzy są ci, którzy widzą prawie cały jego wpływ.

Dla gospodarza RT Maxa Keisera proces ten, znany jako Cantillon Effect, zamienia tych beneficjentów w nowy sektor elity – „kantilionerów“.

„To jest jedyny wykres, który daje najlepszy obraz tego, co się dzieje. Wyjaśnia wszystko“, napisał na Twitterze obok danych Fed.

„Triliony są drukowane, ale nie krążą. Dolary są wrzucane przez tych, którzy są najbliżej drukarki.“

Prędkość podaży pieniądza M2 w stosunku do wykresu zapasów pieniądza.

Dane dotyczące podaży Bitcoinów pokazują mentalność inwestycyjną
W ostatnich tygodniach pod mikroskopem pojawiło się drukowanie pieniędzy, ponieważ oprócz załamania prędkości, dolar krąży przez wiele lat na niskich obrotach w stosunku do głównych walut.

Tymczasem w Europie powrót do ujemnej inflacji następuje pomimo własnego programu drukowania pieniędzy Europejskiego Banku Centralnego, który, jak powiedział jeden z komentatorów, ostatecznie nie przyniósł pożądanego efektu.

Bitcoin (BTC), jako waluta typu hard-cap o zmiennej, przewidywalnej podaży, skorzystał jedynie na rosnącym zadłużeniu banków centralnych.

Dane z monitoringu na łańcuchu CryptoQuant podkreślają solidność szybkości podaży Bitcoina – coraz mniej monet krąży w obiegu, ponieważ inwestorzy decydują się oszczędzać, a nie wydawać.

Prędkość podaży pieniądza Bitcoin Trader a wykres cenowy

W zeszłym miesiącu szef Kraken, Dan Held, zawarł odczyty dostaw jako znak, że Bitcoin był w trakcie nowej rundy byków cenowych. Inflacja i globalne zadłużenie również uczyniły tę listę.